19 Şubat 2011 Cumartesi

Basit Hamile Tuniği Yapımı...


Zara'dan sonbahar başında hoş bir penye almıştım, göğüs altındaki büzgüler, hamile kıyafetlerine çok yakışabileceği fikrini vermişti. İlk fırsatta aldığım triko dokumalı kalın penye kumaşta uyguladım. Bu tarz tunikleri hamile olmasanız da zevkle giyebilirsiniz, büzgülerin yarattığı hafif çanlık çok hoş duruyor. Benim aldığım bluz kısaydı, ben olabildiğince uzun çalıştım. Penye kumaşınız kalınca olduğu sürece normal dikiş makinesinde çalışabilirsiniz, ben overlok makinesi ve normal makine iş birliği ile diktim.

Model için herhangi bir tişört ya da benim gibi yapıp ,klasik boğazlı bir bluzun patronunu kullanabilirsiniz. Yalnız yapmanız gereken en önemli şey, patrondaki bel oyukluğunu düzleştirmek. Yani koltukaltından itibaren kesim dümdüz gelmeli. Alttaki resimde patrondaki gerekli düzeltmeyi kırmızı ile çizilmiş yerde görebilirsiniz.

Eğer bluzu hamilelik için dikecekseniz, ön parçanın eteğini düz değil kavisli kesin ki, karnınız tuniği kaldırdığı için ön parça kısa kalmasın.

Tuniği çalışıp bitirdikten sonra giyin ve göğsünüzün tam altından üç parmak aşağısını işaretleyin. Tuniği çıkarın ve tersini çevirin. İşaretlediğiniz yere ve tam 4 cm. aşağısına iki ayrı iğne koyun.

Tuniği ikiye katlayın, diğer koltukaltını da aynı yerlerden işaretleyin.

Tuniği düzüne çevirin. İğnelerin başlangıç noktasından itibaren alt alta eşit dört adet çizgi çizin. (15'er cm, ön ve arka parçaya) Toplamda ön ve arka parçaya denk gelen çizgi 30 cm olacak. Siz yine de istediğiniz uzunlukta çizgi çekebilirsiniz.

Makinenizin masurasına bluz ile aynı renkteki lastik ipi sarın. (Alt iplik yerine lastik ip olacak.) Üstüne ise yine aynı renkteki normal dikiş ipliğinizi takın. Eğer daha önce bu tür bir işlem yapmadıysanız gereksiz bir parçada denemeler yapıp doğru ayarı bulmanızı tavsiye ederim. Çizgilerden ilkinden başlayarak kesintisiz bir şekilde arka parçadan başlayarak öne doğru dikin. (30cm. boyunca) Sonra ipi kesmeden bluzu döndürün ve dikme işlemine devam edin. Dikiş ilerledikçe kumaş büzülecek.

İşlem tamamen bitince üstteki gibi görünecek.

5 yorum:

MODAVESAİRE dedi ki...

kırmızı kırmızı siten peek bi gözel olmuş dikiş dersim :))

biryudumhobi dedi ki...

çok güzel görünüyor rengide şahane zaten eline sağlık.diğer blogundaki pastalara bayıldımmmm!!!bu kadarmı güzel olur hepside süper.

nisamu dedi ki...

Esracığım ellerine sağlık çok güzel olmuş.Rengine ayrıca bayıldım.

MARİFETLİ PERİ dedi ki...

Ne kadar güzel anlatmışsınız. Dikiş bilmeyen bana bile yapabilirim gibi geldi:) Elinize sağlık, güle güle kullanın.

IŞILCA TATLAR dedi ki...

Esra'cığım,
Epeydir uzaklardaydım internetten ve bloglardan. Ama görüyorum ki sen pastacılığın dışında yep yeni hobiler edinmiş ve başka ufuklara da yelken açmışsın.
Ne diyebilirim ki; HARİKA.
Özenli çalışmalarını burdan da takip edeceğim bundan sonra.
Kolay gelsin deyip sevgilerimi gönderirim.
Not: Hamile tuniği yapımı yazını görünce acaba bir sürpriz mi var diye düşünmekten de kendimi alamadım. Hayırlısı...